Twórcą EFT czyli Techniki Emocjonalnej Wolności (Emotional Freedom Techniques) jest Gary Craig, którego misją życiową stało się znalezienie narzędzia rozwoju osobistego, które w sposób rzeczywisty i skuteczny pozwoli poprawić zdrowie emocjonalne oraz jakość życia.
Poszukiwania zajęły mu wiele lat, kolejne psychologiczne koncepcje nie zdawały egzaminu, nie zadowalały go także tłumaczenia specjalistów, że tego czy innego problemu nie można rozwiązać, ponieważ jest zbyt głęboko zakorzeniony, lub że mózg jest zbyt wielką tajemnicą. Uważał, że musi istnieć metoda na każdy problem.
Po latach poszukiwań Gary Craig usłyszał o psychologu z Kalifornii, dr. Rogerze Callahanie, który w ciągu kilku minut pomagał ludziom trwale uwolnić się od lęków i fobii. Jego metoda dawała się zastosować również do innych negatywnych emocji. Polegała na opukiwaniu palcami początkowych punktów meridianów – kanałów, przez które płynie energia w ciele człowieka. W 1980 r. dr Callahan pracował z pacjentką, która cierpiała na fobię związaną z wodą. Wieloletnie terapie, z zastosowaniem metod konwencjonalnych, nie przynosiły efektu. Podczas jednej z wizyt pacjentka skarżyła się na dolegliwości żołądkowe – dr Callahan zdecydował się wówczas opukać koniuszkami palców obszar pod jej oczami i – ku jego zaskoczeniu pacjentka nie tylko przestała się uskarżać na żołądek, ale zniknęły wszystkie objawy fobii – lęki, bóle głowy, koszmary senne, przestała się bać zbiorników wodnych. Co więcej – rezultaty okazały się trwałe.
Metoda dr. Callahana – Terapia Pola Myśli (TFT – Thought Field Therapy) – choć skuteczna, była jednak dość skomplikowana, ponieważ wymagała umiejętności diagnostycznych i znajomości układu meridianów. Mogli ją więc stosować jedynie specjaliści. Opukiwano wówczas określone zestawy punktów akupunkturowych (algorytmy) – inne, w zależności od istniejącego problemu. Zasługą Garego Craiga jest uproszczenie techniki Callahana, w taki sposób, by mógł ją z powodzeniem stosować każdy. Skomplikowane zestawy algorytmów zastąpione zostały jednym, uniwersalnym zestawem punktów, wchodzących w skład sekwencji. Opukując wszystkie punkty, automatycznie opukuje się właściwe dla danego problemu.